Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej udzielił odpowiedzi na interpelację poselską nr 2157 w sprawie usług asystenckich dla osób niesamodzielnych.
W odpowiedzi tej wyjaśniono, że:
"(...) Wprowadzenie systemowej usługi asystencji osobistej dla osób z różnymi niepełnosprawnościami zostało zaplanowane do realizacji w ramach działania I.3.2. Strategii na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030, a toczące się obecnie prace nad systemowym rozwiązaniem w zakresie asystencji osobistej osoby z niepełnosprawnością otrzymały ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rangę najwyższego priorytetu.
W pracach koncepcyjnych nad projektem rządowej ustawy o asystencji osobistej wykorzystywane jest m.in. dotychczasowe doświadczenie w realizacji przedmiotowej usługi w finansowanych z Funduszu Solidarnościowego resortowych programach "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego oraz "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Organizacji Pozarządowych, a także Standard asystencji osobistej osoby z niepełnosprawnością, który został opracowany w ramach projektu realizowanego przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Fundacją im. Królowej Polski św. Jadwigi, pod nazwą "Aktywni niepełnosprawni – narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych".
Zakłada się, że rządowa ustawa o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami wejdzie w życie w 2025 r.
Jednocześnie przedmiotowe usługi świadczone w ramach resortowych programów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej finansowanych ze środków Funduszu Solidarnościowego "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego oraz "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Organizacji Pozarządowych pozostaną dostępne na zasadzie komplementarności".