Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w piśmie z 26 września 2024 r., nr DD6.054.6.2024, będącym odpowiedzią na interpelację poselską nr 4573, odniósł się do niektórych kwestii związanych z opodatkowaniem fundacji rodzinnych.
Przychody z działalności rolniczej
Przedstawiciel resortu finansów stwierdził, że przychody z działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 ust. 2 updop uzyskiwane przez fundację rodzinną nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Przypomniał, że działalnością rolniczą w rozumieniu powołanego przepisu jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
1) miesiąc - w przypadku roślin,
2) 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,
3) 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
4) 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt
- licząc od dnia nabycia.
Sprzedaż walut wirtualnych bez preferencji podatkowej
Jak wskazał przedstawiciel resortu finansów, transakcje związane ze sprzedażą walut wirtualnych nie mogą być uznane za dozwoloną działalność gospodarczą w ramach fundacji rodzinnej.
W konsekwencji, dochody fundacji rodzinnej uzyskane ze sprzedaż waluty wirtualnej nie mogą korzystać ze zwolnienia od podatku CIT, lecz podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 24r updop, tj. podatkiem w wysokości 25% podstawy opodatkowania. Podkreślił, że sprzedaż taka nie prowadzi do opodatkowania na zasadach wynikających z art. 22d updop.
Składanie sprawozdania finansowego
Odpowiadając na pytanie: "Czy fundacja rodzinna ma obowiązek przekazywania sprawozdania finansowego do Szefa Krajowej Informacji Skarbowej na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy o podatku chodowym od osób prawnych?", przedstawiciel resortu finansów stwierdził, że fundacja rodzinna jest zobowiązana do złożenia sprawozdania finansowego do Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.