W odpowiedzi na interpelację poselską nr 744 w sprawie zwiększenia wynagrodzeń pracowników medycznych zatrudnionych w DPS, udzielonej 22 stycznia 2024 r., podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazał, że:
"(...) Zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 poz. 901, z późn. zm.) prowadzenie domów pomocy społecznej jest zadaniem własnym gmin, powiatów oraz samorządu województwa. Mając na względzie powyższe należy wyjaśnić, że pracownicy domów pomocy społecznej, w tym również pracownicy zatrudnieni na stanowiskach związanych ze świadczeniem usług medycznych, są pracownikami samorządowymi, a warunki ich wynagradzania regulują przepisy ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 530) oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1960). Rozporządzenie to określa warunki i sposób wynagradzania pracowników samorządowych, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy (zatrudnionych na podstawie umowy o pracę), w tym minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego na poszczególnych stanowiskach.
Kształtowanie całkowitej wysokości wynagrodzenia pracowników pozostaje zatem w gestii pracodawcy samorządowego, który na podstawie art. 39 ustawy o pracownikach samorządowych, ustala wynagrodzenia pracowników w regulaminie wynagradzania. Zatem w obecnym stanie prawnym pielęgniarki zatrudnione w domach pomocy społecznej są pracownikami samorządowymi i nie obejmują ich regulacje zawarte w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Mając na względzie, iż świadczenie usług medycznych w domach pomocy społecznej oraz kwestia statusu pracowników medycznych zatrudnionych w tych placówkach jest istotna z punktu widzenia jakości i efektywności usług świadczonych przez domy deklaruję, iż przedmiotowa problematyka będzie przedmiotem prac Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.
Ponadto informuję, że Ministerstwo ma pełną świadomość faktu, iż zakres obowiązków pracowników domów pomocy społecznej jest szeroki, a wymagany w tych zawodach poziom kompetencji własnych i umiejętności interpersonalnych jest nieporównywalny z wieloma innymi zawodami. Mając na uwadze powyższe wyjaśniam, iż w chwili obecnej trwają analizy dotyczące ewentualnych rozwiązań systemowych w zakresie możliwości wsparcia finansowego wynagrodzeń pracowników służb społecznych ze środków budżetu państwa".