W myśl przepisów ustawy o zdrowiu publicznym obowiązek uregulowania opłaty od środków spożywczych, tzw. podatku cukrowego, ciąży na osobie fizycznej, osobie prawnej oraz jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, która:
- sprzedaje napoje do punktów sprzedaży detalicznej,
- produkuje, nabywa napoje z innych krajów UE lub spoza UE i prowadzi ich sprzedaż detaliczną,
- zamawia u producenta wyprodukowanie napoju objętego opłatą, a skład napoju podlegającego opłacie stanowi element umowy – w tej sytuacji obowiązek zapłaty ciąży wyłącznie na zamawiającym.
W przypadku gdy podmiot sprzedaje lub wprowadza na rynek napoje, od których opłata została już wcześniej pobrana, wówczas nie musi wykazywać tych napojów w informacji i płacić od nich opłaty.
Podmioty objęte obowiązkiem w zakresie podatku cukrowego zobowiązane są złożyć informację CUK. Składa się ją w postaci elektronicznej za pośrednictwem systemu informatycznego ministra właściwego do spraw finansów publicznych, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego ona dotyczy. W informacji tej zawrzeć należy m.in.:
- łączną kwotę opłaty,
- kwotę opłaty za poszczególne napoje,
- numery faktur, daty ich wystawienia, odpowiednio NIP dostawcy albo nabywcy oraz numery partii towaru, jeżeli nie są zawarte na fakturze.
Podmioty zobowiązane do odprowadzania opłaty, które nabywają napoje z zagranicy sygnalizowały naszemu Wydawnictwu, że nie mogą w deklaracji CUK wpisać NIP zagranicznego podmiotu. W związku z tym wystąpiliśmy do Ministerstwa Finansów z prośbą o udzielenie wyjaśnień w tym zakresie.
Z odpowiedzi MF z dnia 14 marca 2023 r. wynika, że osoba wypełniająca CUK nie ma obowiązku wpisywania w formularzu NIP przedsiębiorcy zagranicznego i dlatego formularz CUK nie przewiduje takiej możliwości. Uzasadniając to stanowisko, resort wskazał, że: "Podmioty działające na terytorium RP (zgodnie z przepisami krajowymi) mają obowiązek posługiwać się polskim numerem NIP. W sytuacji zaś nabycia napojów od podmiotu zagranicznego, który nie działa na terenie RP, nawet w przypadku produkcji napojów na zamówienie jest nabyciem wewnątrzwspólnotowym lub importem. Stąd podmiot działający na terenie RP (wewnątrzwspólnotowy nabywca napojów lub importer) podaje wówczas jedynie NIP krajowego nabywcy – w związku z wprowadzeniem na rynek krajowy napojów objętych opłatą".