W odpowiedzi na interpelację poselską nr 32863 w sprawie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT crowdfundingu donacyjnego, który pozwala na finansowanie oddolnych działań związanych z pomocą Ukraińcom, Minister Finansów w piśmie z 13 maja 2022 r. wyjaśnił, iż:
"(...) Crowdfunding (czyli tzw. finansowanie społecznościowe) to forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczność, która jest lub zostanie wokół tych projektów zorganizowana (przez osoby zainteresowane danym projektem).
Interpelacja dotyczy w istocie podmiotów świadczących działalność w zakresie prowadzenia serwisów crowdfundingowych sprofilowanych pod przekazywanie darowizn. Wskazane w niej czynności są czynnościami technicznymi związanymi głównie z utrzymaniem i udostępnianiem infrastruktury technicznej. (...)
Pomimo istnienia szerokiego katalogu usług zwolnionych od VAT, przepisy dyrektywy VAT nie przewidują możliwości zwolnienia od tego podatku opisanych usług związanych z prowadzeniem serwisów crowdfundingowych.
Należy w tym miejscu jednak wskazać na możliwość skorzystania przez podmioty działające w obszarze związanym z crowdfundingiem ze zwolnienia podmiotowego. (...)
Dodatkowo wskazać należy, że w ramach funkcjonującego w Polsce systemu podatku VAT istnieją już preferencje wspierające działania mające na celu pomoc potrzebującym.
W związku z wojną w Ukrainie i zaangażowaniem wielu podmiotów w przekazywanie darowizn towarów lub oferowanie nieodpłatnych usług w celu pomocy ofiarom tego konfliktu wprowadzono nadzwyczajne rozwiązanie wspierające takie działania w obszarze VAT, w postaci czasowego – od 24 lutego do 30 czerwca 2022 r. – stosowania obniżonej stawki VAT w wysokości 0% dla nieodpłatnych dostaw towarów oraz nieodpłatnego świadczenia usług na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium Ukrainy.
Stawka 0% ma zastosowanie do darowizn wszelkiego rodzaju świadczeń, które mogą się okazać niezbędne do wsparcia pokrzywdzonych w tym konflikcie, dokonywanych na rzecz: Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotów leczniczych oraz jednostek samorządu terytorialnego, które stanowiąc istotne ogniwo w organizacji i dystrybucji pomocy, występują w roli pośrednika w przekazaniu tej pomocy potrzebującym.
Przepisy dotyczące podatku VAT przewidują również takie rozwiązania jak: zwolnienie od tego podatku dla tzw. SMS-ów charytatywnych, wysyłanych w związku ze zbieraniem środków pieniężnych w trakcie zbiórek publicznych organizowanych przez organizacje pożytku publicznego czy też zwolnienie od VAT darowizn produktów spożywczych na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem na cele prowadzonej przez nie działalności charytatywnej.
Przepisy w zakresie podatku VAT umożliwiają zatem stosowanie preferencji w odniesieniu do różnych form niesienia pomocy. (...)".