W piśmie z 16 stycznia 2025 r., nr DD8.054.12.2024, będącym odpowiedzią na interpelację poselską nr 7086 w sprawie skutków uchybień formalnych zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estońskim CIT), resort finansów odniósł się do następujących zagadnień.
1. Czy ewentualne błędy lub braki złożonego zawiadomienia ZAW-RD skutkują nieskutecznym wyborem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek?
Resort finansów wyjaśnił, że zgodnie z treścią art. 28j ust. 1 pkt 7 updop złożenie zawiadomienia ZAW-RD jest tylko jednym z warunków, których spełnienie umożliwia podatnikowi wybór opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Dla skutecznego wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek konieczne jest również spełnienie kumulatywnie (łącznie) wszystkich warunków wskazanych w art. 28j ust. 1 updop przy jednoczesnym niespełnianiu przez podatnika przesłanek negatywnych - wyłączających możliwość opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, które zostały określone w art. 28k updop. Ponadto należy pamiętać o obowiązkach określonych w art. 7aa ustawy CIT dotyczących podatników, którzy zdecydowali się na zmianę formy opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek.
Dla spełnienia warunku, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 7 updop, wymagane jest wyłącznie złożenie zawiadomienia ZAW-RD do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym podatnik ma być opodatkowany ryczałtem. Samo złożenie zawiadomienia ZAW-RD nie przesądza, że podatnik skutecznie wybrał opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek.
2. Czy w obecnym stanie prawnym istnieją przepisy umożliwiające skuteczne korygowanie zawiadomienia ZAW-RD przez podatników?
Zawiadomienie ZAW-RD nie jest deklaracją w rozumieniu art. 3 pkt 5 Ordynacji podatkowej, a co za tym idzie - nie mają do niego zastosowania przepisy dotyczące korekt deklaracji zawarte w dziale III rozdziale 10 Ordynacji podatkowej (art. 81-81b Ordynacji podatkowej). Zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek może być traktowane jak podanie, w związku z czym poprawienie błędów w zawiadomieniu ZAW-RD jest dopuszczalne, o ile nie mają one wpływu na skutki materialnoprawne określone w ustawie o CIT w postaci podlegania opodatkowaniu ryczałtem.
Nie jest natomiast możliwe wydanie zaświadczenia potwierdzającego, że podatnik, od dnia wskazanego w ZAW-RD jako początek okresu opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, będzie spełniał wszystkie warunki uprawniające do korzystania z tej formy opodatkowania. Należy zauważyć, że organy administracji skarbowej, w momencie złożenia ZAW-RD, nie dysponują informacjami pozwalającymi dokonać takiej weryfikacji. Ponadto ocena spełnienia przez podatników niektórych z warunków uprawniających do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (np. warunku określonego w art. 28j ust. 1 pkt 3 updop) jest możliwa wyłącznie po zakończeniu roku podatkowego.
3. Czy planowane są jakiekolwiek prace legislacyjne dotyczące zagadnień opisanych w niniejszej interpelacji?Jeżeli nie, czy jest potrzeba takich zmian legislacyjnych?
Ministerstwo Finansów nie planuje zmian legislacyjnych w Ordynacji podatkowej w tym zakresie. Funkcjonujące aktualnie regulacje są wystarczające dla rozstrzygnięcia zagadnień przedstawionych we wskazanej na wstępie interpelacji.