Wydawnictwo Podatkowe
środa, 28 września 2022 r.
Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 r., godz. 13:34 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Terminarz
dla firm
Terminarz
dla budżetówki
wrzesień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
35
1
2
3
4
36
5
6
7
8
9
10
11
37
12
13
14
15
16
17
18
38
19
20
21
22
23
24
25
39
26
27
28
29
30
pomoce podatnika

Odsetki od kredytu po sprzedaży środka trwałego

Źródło: Przegląd Podatku Dochodowego nr 15 (567) z dnia 1.08.2022, strona 67

Podatnik zamierza sprzedać środek trwały, którego zakup sfinansował, zaciągając kredyt. Czy odsetki od tego kredytu płacone po sprzedaży składnika majątku może nadal zaliczać do kosztów uzyskania przychodów i ujmować w podatkowej księdze?

Tak, odsetki od kredytu inwestycyjnego mogą być ujmowane w rachunku podatkowym jako koszty uzyskania przychodów również po dniu sprzedaży środka trwałego, którego zakup był sfinansowany tym kredytem. Tym samym koszty, o których mowa, podatnik może nadal wpisywać do podatkowej księgi.

Zaciąganie pożyczek lub kredytów celem sfinansowania wydatków inwestycyjnych, jak np. zakupu środków trwałych, jest powszechną praktyką gospodarczą. Sposób rozliczenia odsetek stanowiących koszt takiego kredytu zależy od momentu poniesienia wydatku na ich spłatę.

Odsetki od kredytu zaciągniętego na nabycie środka trwałego, naliczone do dnia oddania go do używania zwiększają jego wartość początkową (art. 22g ust. 1 pkt 1 i ust. 3 updof). Tym samym są odnoszone do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej środka trwałego (art. 22 ust. 8 updof). Z kolei odsetki od kredytu naliczone po oddaniu środka trwałego do używania podlegają bezpośredniemu ujęciu w ciężar kosztów podatkowych w dacie ich zapłaty, co wynika a contrario z art. 23 ust. 1 pkt 32 updof. W myśl tego przepisu nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od kredytów (pożyczek).

W praktyce może się zdarzyć, że zbycie środka trwałego, na który został udzielony kredyt, następuje wcześniej niż spłata kredytu. Okoliczność ta nie wyklucza możliwości dalszego zaliczania spłacanych odsetek do kosztów uzyskania przychodów, gdyż wynikają ze zobowiązania, które istnieje niezależnie od sposobu rozporządzenia środkiem trwałym. Odsetki stanowią koszt kredytu, a o ich związku z działalnością gospodarczą decyduje sposób wykorzystania pozyskanych środków. W rezultacie, pomimo sprzedaży środka trwałego, na którego zakup podatnik zaciągnął kredyt, spłacane odsetki nadal spełniają przesłanki określone w art. 22 ust. 1 updof warunkujące ich zaliczanie do kosztów podatkowych. Oznacza to, że podatnik ponoszone z tego tytułu wydatki powinien w dalszym ciągu wpisywać do podatkowej księgi w kolumnie 13 "pozostałe wydatki", zgodnie z ust. 13 objaśnień zamieszczonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. poz. 2544).

CZASOPISMA - artykuły powiązane tematycznie

Odsetki od kredytu zapłacone po sprzedaży środka trwałego

Przegląd Podatku Dochodowego nr 9 (561) z dnia 1.05.2022, strona 46

Ewidencja kosztów bankowych w podatkowej księdze

Przegląd Podatku Dochodowego nr 11 (563) z dnia 1.06.2022, strona 44

Koszty prowizji i opłat bankowych w księgach rachunkowych

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 13 (565) z dnia 1.07.2022, strona 34

Odsetki i różnice kursowe od pożyczki na zakup środków trwałych - kiedy zwiększają ich wartość początkową?

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 20 (1135) z dnia 10.07.2022, strona 55

Skutki otrzymania od udziałowca pożyczki w walucie obcej

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 18 (570) z dnia 20.09.2022, strona 12

Ustalenie kwoty zobowiązania z tytułu kredytu na dzień bilansowy i jej prezentacja w bilansie

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 24 (552) z dnia 20.12.2021, strona 18

Wytworzenie środka trwałego sfinansowane dotacją

Przegląd Podatku Dochodowego nr 17 (569) z dnia 1.09.2022, strona 38

Rzeczowe aktywa trwałe WEDŁUG MSR - wycena początkowa a koszty finansowania zewnętrznego - część I

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 20 (548) z dnia 20.10.2021, strona 48

Nota podatkowa jako element informacji dodatkowej

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 3 (555) z dnia 1.02.2022, strona 10

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.