Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl) ukazał się komunikat pt. "Oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji podatkowej". Wynika z niego, że: "Przy ocenie jakie osoby mogą podpisać oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji podatkowej, należy wziąć pod uwagę cel wprowadzenia obowiązku składania oświadczenia.
Celem takim jest potwierdzenie przez podatnika, że sporządził on dokumentację podatkową, której zadaniem jest wykazanie, że transakcje z podmiotami powiązanymi zostały zawarte na warunkach rynkowych.
Biorąc pod uwagę cel regulacji, osobą lub osobami podpisującymi oświadczenie powinny być osoby znające sprawy oraz specyfikę działalności podmiotu gospodarczego, w imieniu którego składane jest oświadczenie, a tym samym mogące zaświadczyć o sporządzeniu odpowiedniej dokumentacji podatkowej dla transakcji lub innych zdarzeń pomiędzy tym podmiotem a powiązanymi z nim podmiotami, które podlegają obowiązkowi dokumentacyjnemu. Zatem przepisy te nie wykluczają możliwości podpisania oświadczenia przez pracownika podmiotu obowiązanego do złożenia oświadczenia (np. zatrudnionego na podstawie umowy o pracę) mającego odpowiednią wiedzę i uprawnionego lub umocowanego do wykonywania tych czynności".
W komunikacie resortu finansów czytamy również, że: "Kwestia podpisywania oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej została doprecyzowana w projekcie ustawy zmieniającym przepisy w zakresie cen transferowych. Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami osobą umocowaną do podpisywania oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej będzie kierownik jednostki w rozumieniu ustawy o rachunkowości, jako osoba znająca sprawy podmiotu gospodarczego. Natomiast w przypadku, gdy kilka osób spełnia kryteria kierownika jednostki albo nie jest możliwe określenie kierownika jednostki, oświadczenie ma być podpisywane przez każdą z osób uprawnionych do reprezentacji".
Redakcja Przeglądu Podatku Dochodowego