Przedstawiciel resortu finansów w piśmie z 6 lutego 2025 r., nr DD6.054.1.2025, udzielił odpowiedzi na interpelację poselską nr 7671 w sprawie jednorazowej amortyzacji środków trwałych. Ustosunkował się do następujących zagadnień.
1) Czy z jednorazowej amortyzacji w pierwszym roku działalności gospodarczej może korzystać także spółka z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej?
Przedstawiciel resortu finansów wskazał na treść art. 16k ust. 11 updop. Przepis ten wyłącza prawo do stosowania jednorazowej amortyzacji, o której mowa w art. 16k ust. 7 updop w stosunku do podatników rozpoczynających działalność, którzy zostali utworzeni m.in. w wyniku przekształcenia, w tym (niebędącego spółką) przedsiębiorcy w spółkę kapitałową. Kierując się tym przepisem, uznał, że podatnik powstały w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. nie ma prawa do skorzystania z preferencji w postaci dokonywania jednorazowo odpisów amortyzacyjnych na zasadach określonych w art. 16k ust. 7 updop.
2) Czy dla dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego stanowi przeszkodę fakt, że w dacie wpisania do ewidencji środków trwałych samochodu o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony podatnik nie posiadał niezbędnego dodatkowego badania technicznego oraz wpisu do dowodu rejestracyjnego, ale badanie takie oraz wpis uzyskał jeszcze w roku zakupu pojazdu jednak stało się to po kilku miesiącach od dokonania wpisu do ewidencji środków trwałych?
Jednorazowej amortyzacji określonej w art. 22k ust. 7 updof i art. 16k ust. 7 updop podlegają środki trwałe zaliczane do grupy 3-6 i 8 KŚT oraz środki transportu (grupa 7 KŚT), z wyłączeniem samochodów osobowych.
Podsekretarz Stanu wyjaśnił, że przesłanki warunkujące zastosowanie jednorazowej amortyzacji w odniesieniu do środka trwałego, o którym mowa w interpelacji, od którego będzie dokonywana jednorazowa amortyzacja, powinny być spełnione w dacie ujęcia tego środka w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W dacie tej powinny zatem być spełnione wymagania dla pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 5a pkt 19a i art. 5d updof i art. 4a pkt 9a i art. 4c updop.
3) Czy pojęcie "roku poprzedzającego" z art. 16k ust. 12 updop należy rozumieć jako rok kalendarzowy czy też podatkowy (rozróżnienie nabiera praktycznego znaczenia w przypadku lat podatkowych innych niż kalendarzowe oraz trwających dłużej lub krócej niż dwanaście miesięcy)?
Zgodnie z art. 16k ust. 12 updop, w sytuacjach wymagających przeliczenia na złote kwot, o których mowa w art. 16k ust. 7 i ust. 11 pkt 3 updop, przeliczenia takiego dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym wystąpiły zdarzenia, o których mowa w tych przepisach, w zaokrągleniu do 1.000 zł.
Przedstawiciel resortu finansów stwierdził, że brzmienie tego przepisu wskazuje wprost, na jaki dzień podatnik powinien dokonać stosowanej kalkulacji - pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym wystąpiły określone zdarzenia. Przy czym, wskazanie właściwej daty zależeć będzie od zaistniałego, indywidualnego stanu faktycznego, przy uwzględnieniu obowiązujących przepisów ustawy o CIT regulujących pojęcie roku podatkowego.