Profesjonaliści, którzy mają prawo do reprezentowania klientów przed sądem, nie muszą jako promotorzy lub wspomagający zgłaszać schematu podatkowego niestandaryzowanego, jeżeli naruszałoby to obowiązek zachowania prawnie chronionej tajemnicy zawodowej, a nie zostali z tego obowiązku zwolnieni przez korzystających. Dotyczy to doradców podatkowych i rzeczników patentowych. Uznał tak, po uwzględnieniu wyroków TSUE, Minister Finansów w ogólnej interpretacji podatkowej z dnia 5 marca 2025 r., nr DTS5.8092.2.2025.
Schemat podatkowy to – w uproszczeniu – uzgodnienie (czynność lub szereg powiązanych czynności), którego co najmniej jedna strona jest podatnikiem, mające lub mogące mieć wpływ na powstanie lub niepowstanie obowiązku podatkowego. Uzgodnienie wymaga zgłoszenia administracji skarbowej w przypadku spełniania kryteriów wskazanych w art. 86a Ordynacji podatkowej. Obowiązek raportowy spoczywa przede wszystkim na promotorach (osobach i podmiotach, które opracowują, oferują, udostępniają, wdrażają lub zarządzają wdrażaniem uzgodnienia) oraz wspomagających (osobach i podmiotach, które przy uwzględnieniu zawodowego charakteru swojej działalności i obszaru specjalizacji podjęli się udzielić – bezpośrednio lub za pośrednictwem innych osób – pomocy, wsparcia lub porad dotyczących opracowania, wprowadzenia do obrotu, organizowania, udostępnienia do wdrożenia lub nadzorowania wdrożenia uzgodnienia).
Promotorzy i wspomagający nie przekazują informacji o schemacie podatkowym, jeżeli naruszałoby to obowiązek zachowania prawnie chronionej tajemnicy zawodowej, a nie zostali przez korzystającego zwolnieni z obowiązku jej zachowania. O nieprzekazaniu informacji o schemacie podatkowym promotor musi poinformować korzystającego i wszystkie inne podmioty, które według jego wiedzy są zobowiązane do zgłoszenia schematu podatkowego (art. 86b § 4 Ordynacji podatkowej), a wspomagający informuje o tym korzystającego i promotora zlecającego mu czynności do zaraportowania schematu podatkowego (art. 86d § 5 Ordynacji podatkowej).
Minister Finansów we wspomnianej na wstępie ogólnej interpretacji podatkowej uznał, że opisane zwolnienie z wymogu raportowania schematów podatkowych dotyczy osób, które są zobligowane do zachowania prawnie chronionej tajemnicy zawodowej oraz wykonują zawody uprawniające do reprezentowania klientów przed sądem. Są to nie tylko adwokaci i radcowie prawni, ale także doradcy podatkowi oraz rzecznicy patentowi. Zwolnienie z raportowania schematów podatkowych nie rozciąga się na podmioty i zawody, które na gruncie krajowych regulacji nie mają prawa do reprezentowania klientów przed sądem, np. notariuszy, audytorów, księgowych. Minister Finansów sprecyzował ponadto, że opisane zwolnienie dotyczy schematów podatkowych niestandaryzowanych. Przekazanie informacji o schemacie podatkowym standaryzowanym – zgodnie z art. 86b § 7 pkt 2 oraz 86d § 5 Ordynacji podatkowej – nie stanowi naruszenia tajemnicy zawodowej.