BDO to baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Katalog podmiotów zobowiązanych do uzyskania wpisu w rejestrze BDO znajduje się w art. 50 ust. 1 oraz art. 51 ust. 1 ustawy o odpadach.
Z dniem 1 stycznia 2025 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie rodzajów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów (Dz. U. z 2024 r. poz. 1644). Rozporządzenie to dostosowało przepisy krajowe do prawodawstwa Unii Europejskiej, które nakłada obowiązek prowadzenia ewidencji wszystkich rodzajów odpadów niebezpiecznych. Oznacza to, że od 1 stycznia 2025 r. ewidencję odpadów należy prowadzić dla wszystkich odpadów niebezpiecznych bez względu na ich ilość, w tym odpadów niebezpiecznych sklasyfikowanych pod wskazanymi kodami, które do końca 2024 r. podlegały określonym zwolnieniom, tj.:
- 13 02 08* – Inne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe,
- 15 01 10* – Opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczone,
- ex 15 01 11* – Opakowania z metali zawierające niebezpieczne porowate elementy wzmocnienia konstrukcyjnego inne niż z azbestu, włącznie z pustymi pojemnikami ciśnieniowymi,
- 16 02 13* – Zużyte urządzenia zawierające niebezpieczne elementy inne niż wymienione w 16 02 09 do 16 02 12,
- 16 06 03* – Baterie zawierające rtęć.
W związku z tym pojawiły się wątpliwości dotyczące obowiązku rejestracji w BDO przedsiębiorców działających w szeroko rozumianej branży beauty. Jak można przeczytać w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej BDO (bdo.mos.gov.pl), Ministerstwo Klimatu i Środowiska podtrzymuje swoje dotychczasowe stanowisko w tej sprawie. W opinii resortu wszelkie odpady powstające w ramach działalności biurowej lub innej drobnej działalności gospodarczej, o charakterze i składzie podobnym do powstających w gospodarstwach domowych, niezawierające odpadów niebezpiecznych, mogą być potraktowane jako odpady komunalne, np. makulatura, opakowania, meble i inne odpady wielkogabarytowe. Zatem również podmioty prowadzące drobną działalność usługową w branży beauty, np. fryzjerską czy kosmetyczną, są zwolnione z wpisu do rejestru BDO jako wytwórcy odpadów komunalnych pod warunkiem, że w wyniku przeprowadzanych zabiegów, np. z zakresu medycyny estetycznej, nie wytwarzają odpadów medycznych, takich jak np. strzykawki czy skalpele.