Na postawie art. 28m ust. 1 pkt 2 updop opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek podlega wysokość ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).
Przez ukryte zyski rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem (art. 28m ust. 3 updop).
Do ukrytych zysków nie zalicza się jednak wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 updof, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej w określonej części. Wyłączenie z ukrytych zysków dotyczy tej części wymienionych należności, których suma wypłacona w danym miesiącu osobie fizycznej nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 updof, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej. Tak wynika z treści art. 28m ust. 4 pkt 1 updop.
W informacji wydanej 25 października 2023 r. na zapytania dziennikarzy (ID informacji 567206), a zamieszczonej na stronie https://eureka.mf.gov.pl, Ministerstwo Finansów odniosło się do tych przepisów. Dziennikarz zapytał, w jakim momencie opodatkowana powinna być nadwyżka wynagrodzenia ponad wskazaną pięciokrotność? Jeśli np. wynagrodzenie wypłacone jest w październiku za wrzesień, to czy podatek powinien być płatny do 20 października, ponieważ wynagrodzenie jest ujęte w księgach za wrzesień, czy podatek powinien być płatny do 20 listopada, ponieważ wynagrodzenie jest wypłacone w październiku?
Resort finansów odpowiedział, że zobowiązanie z tytułu estońskiego CIT powstaje w miesiącu faktycznej wypłaty wynagrodzenia ponad wysokość limitu. Literalne brzmienie art. 28m ust. 4 pkt 1 updop jednoznacznie akcentuje moment wypłaty wynagrodzenia, a nie jego naliczenia. Oznacza to, że podatnik jest zobowiązany do zapłaty ryczałtu od dochodów z tytułu ukrytych zysków do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty tego wynagrodzenia (w przedstawionym w zapytaniu przykładzie będzie to 20 listopada).