Od 1 stycznia 2022 r. firmy, które sponsorują sport, kulturę bądź szkolnictwo wyższe i naukę, oprócz rozliczenia wydatków w podatkowych kosztach mogą odliczyć ich połowę od dochodu.
Odliczenie od podstawy opodatkowania obejmuje 50% poniesionych kosztów uzyskania przychodów na preferowaną działalność. Przy czym maksymalna możliwa do odliczenia kwota nie może przekroczyć wysokości dochodu podatnika osiągniętego w danym roku podatkowym (art. 26ha updof i art. 18ee updop).
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym koszty zostały poniesione. W razie skorzystania z odliczenia w zeznaniu za dany rok podatkowy, w terminie jego złożenia, podatnicy muszą przedłożyć również informację, według ustalonego wzoru, zawierającą wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu.
Wątpliwości w zakresie stosowania przepisów dotyczących tej ulgi zostały zgłoszone w interpelacji poselskiej nr 35851. Odniósł się do nich Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w piśmie z 23 września 2022 r., nr DD6.054.19.2022.
Przedstawiciel resoru finansów ustosunkował się do następujących zagadnień.
1) Czy wydatki przywołane w art. 26ha updof i art. 18ee updop podlegają kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów na ogólnych zasadach i tym samym korzystanie z ulgi sponsoringowej nie daje prawa do uznania za koszty podatkowe wydatków pozbawionych takiego charakteru?
Z odpowiedzi wynika, że omawiana ulga jest związana z poniesionymi przez podatnika kosztami uzyskania przychodów. Oznacza to, że w ramach ulgi sponsoringowej odliczeniu podlegają tylko te koszty, które spełniają kryteria kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
Przepisy o podatku dochodowym do kosztów uzyskania przychodów zaliczają koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wyłączonych z kosztów podatkowych (art. 22 ust. 1 updof i art. 15 ust. 1 updop). Ulga sponsoringowa nie wprowadziła nowej kategorii kosztów uzyskania przychodów.
2) Czy warunkiem koniecznym skorzystania z komentowanego odliczenia jest zawarcie z beneficjentem wsparcia umowy sponsoringowej czy też dopuszczalne jest finansowanie wydatków wymienionych w komentowanych przepisach bez takiej umowy w ramach tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu?
Sekretarz Stanu wyjaśnił, że w związku z wprowadzeniem przedmiotowej ulgi nie ustanowiono odrębnych zasad dokumentowania poniesionych kosztów uzyskania przychodów, a w szczególności, nie wprowadzono wymogu dla celów tej ulgi potwierdzenia poniesionego kosztu wyłącznie fakturą, czy też zawarcia określonego rodzaju umowy. Rodzaje dowodów księgowych, którymi podatnik dokumentuje poniesione koszty uzyskania przychodów warunkuje forma prowadzonej przez podatnika ewidencji księgowej. W przypadku ksiąg rachunkowych są to przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217 ze zm.), a w przypadku podatkowej księgi przychodów i rozchodów - przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. poz. 2544).