E-zawiadomienie o popełnieniu deliktu skarbowego – zwane potocznie "czynnym żalem" – nie musi być przesłane przez ePUAP. Można je przekazać na adres e-mail urzędu skarbowego czy urzędu celno-skarbowego. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie naszego Wydawnictwa.
"Czynny żal" to zawiadomienie składane organowi ścigania, np. urzędowi skarbowemu, w celu uniknięcia kary za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Sprawca przyznaje się w nim do popełnienia czynu zabronionego i podaje wszystkie istotne okoliczności sprawy.
Zawiadomienie można od 31 marca 2020 r. przesłać przez internet – taką opcję wprowadzono w związku z epidemią COVID-19. Przepisy Kodeksu karnego skarbowego stanowią, że elektroniczny "czynny żal" składa się za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w tym przez Portal Podatkowy. Regulacje te nie przewidują – tak jak np. w przypadku wniosku o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności karnej skarbowej – że pismo w formie elektronicznej należy przekazać przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu podatkowego (za pośrednictwem platformy ePUAP). Wydaje się więc, że "czynny żal" można przesłać właściwemu organowi w dowolny sposób za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w tym na jego adres e-mail. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi z dnia 29 grudnia 2020 r. na pytanie naszego Wydawnictwa. Warunkiem skutecznego złożenia zawiadomienia przez internet jest jednak opatrzenie go jednym z wymaganych podpisów identyfikujących sprawcę: kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Przedstawiciel Ministerstwa Finansów dodał, że prowadzone są intensywne działania nad wprowadzeniem możliwości składania "czynnego żalu" przez e-Urząd Skarbowy. Serwis ten ma zapewniać podatnikom narzędzia on-line do kompleksowego załatwiania spraw podatkowych (głównie z zakresu VAT, PIT i CIT) oraz wygodne komunikowanie się z organami KAS. Realizacja projektu rozpoczęła się w połowie 2019 r. i ma zakończyć się do września 2022 r. W tym czasie użytkownikom serwisu będą stopniowo udostępniane kolejne usługi. Obecnie trwają prace nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową, regulującej podstawy prawne działania e-Urzędu Skarbowego.