Podstawowa stawka VAT wynosi 23%. Ustawodawca przewidział także stawki obniżone oraz zwolnienia z VAT. W załączniku nr 3 do ustawy o VAT, zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, pod poz. 63 wskazano, bez względu na symbol PKWiU "Usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1231 ze zm.) wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania".
Podatnik, który świadczy jako twórca usługę projektowania wnętrz, gdzie wszystkie projekty aranżacji wnętrz stanowią przedmiot autorskich praw majątkowych, a wynagrodzenie w formie honorarium odbywa się z przeniesieniem tych praw opodatkowuje taką usługę stawką podatku VAT w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 2 oraz poz. 63 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.
Powyższe zostało potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w wiążącej informacji stawkowej z dnia 14 sierpnia 2020 r., nr 0112-KDSL1-2.450.593.2020.1.JN. Wynika z niej, że w ramach świadczonej usługi projektowania wnętrz (obejmującej opracowywanie rzutów projektów wnętrz, zestawień materiałów wyposażenia wnętrza, przygotowania komputerowych wizualizacji wnętrz oraz nadzór autorski nad realizowanym projektem) wszystkie projekty aranżacji wnętrz są wytwarzane przez Wnioskodawcę (twórcę) i stanowią przedmiot autorskich praw majątkowych.
Organ podatkowy wyjaśnił w niej, że ustawa o VAT nie zawiera definicji twórcy, ale ustawodawca w powyższym zakresie odsyła do przepisów ww. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z tymi przepisami domniemywa się, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu. W związku z powyższym, aby określone dzieło mogło być przedmiotem prawa autorskiego musi posiadać następujące cechy:
- mieć źródło w pracy człowieka (twórcy),
- stanowić przejaw działalności twórczej,
- posiadać indywidualny charakter.
Jednocześnie podkreślił, że nie każdy projekt spełnia przesłanki utworu w rozumieniu ww. ustawy. Dotyczy to w szczególności projektów będących powieleniem innych projektów, a więc niebędących rezultatem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, jak również projektów typowych, zawierających powtarzalne, nieoryginalne rozwiązania. Projekty takie nie podlegają ochronie autorsko-prawnej w świetle ww. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Ostatecznie stwierdził, że przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej, ustalony w jakiejkolwiek postaci, a przejawem działalności twórczej jest uzewnętrzniony rezultat działalności twórcy. Zatem gdy usługi są wykonywane przez twórcę w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych i stanowią przedmiot autorskich praw majątkowych do utworu, a wynagrodzenie w formie honorarium odbywa się z przeniesieniem ww. praw, to z uwagi na nierozerwalność powyższych czynności, tj. sprzedaży usługi oraz praw autorskich – świadczenie takie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 8%.