Ustawa deregulacyjna, tj. ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego (Dz. U. z 2025 r. poz. 769), wprowadza zmiany również w Prawie zamówień publicznych. Mają one na celu umożliwienie stronom oraz uczestnikom postępowania odwoławczego przed Krajową Izbą Odwoławczą (KIO) udziału w zdalnych rozprawach i posiedzeniach.
Rozprawy lub posiedzenia będą mogły być przeprowadzane przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających ich przeprowadzenie na odległość (zdalne rozprawy lub zdalne posiedzenia), jeżeli nie będzie stał temu na przeszkodzie wzgląd na charakter czynności, które mają być dokonane na rozprawie lub posiedzeniu oraz nie będą występowały inne okoliczności utrudniające ich przeprowadzenie i zostanie zagwarantowana pełna ochrona praw procesowych stron i uczestników postępowania odwoławczego, jak również prawidłowy tok tego postępowania. Przepisy wprowadzają generalną zasadę, że jeżeli nie będzie przeszkód do przeprowadzenia zdalnej rozprawy i zdalnego posiedzenia, jak np. objęcie informacji klauzulą tajności czy duża liczba uczestników postępowania, rozprawy i posiedzenia będą zdalne.
Strony i uczestnicy postępowania odwoławczego wiedzę o możliwości wzięcia przez nich udziału w zdalnej rozprawie i zdalnym posiedzeniu przed KIO będą uzyskiwać z chwilą zawiadomienia ich o terminie rozprawy. Informacje o standardach technicznych oprogramowania i wymaganiach sprzętowych będą podawane przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w drodze obwieszczenia na stronie BIP.
W przypadku zdalnej rozprawy lub posiedzenia na sali rozpraw będzie musiał być obecny skład orzekający i protokolant, natomiast inne osoby, w szczególności strony i uczestnicy, będą mogły być obecne na sali rozpraw albo brać udział w rozprawie i posiedzeniu za pośrednictwem środków informatycznych. Oznacza to, że strona lub uczestnik postępowania odwoławczego będą mieli prawo wyboru: czy uczestniczyć w rozprawie i posiedzeniu zdalnie czy stawić się na sali rozpraw.
Dopuszczenie możliwości zdalnego udziału stron będzie łączyć się z ograniczeniem składania przez strony i uczestników postępowania pism oraz dokumentów podczas samej rozprawy lub posiedzenia. Proponowane rozwiązania mają na celu ograniczenie powszechnej praktyki składania dowodów i zapoznawania się z nimi podczas rozprawy, co utrudnia ustosunkowanie się do nich przez pozostałe strony i uczestników postępowania odwoławczego.
Znowelizowane przepisy ustawy Pzp wejdą w życie po upływie 9 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy deregulacyjnej, tj. z dniem 13 marca 2026 r.