Osoby zobligowane do złożenia PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 lub PIT-39 za 2024 r. muszą wywiązać się z tego obowiązku do 30 kwietnia 2025 r.
Zeznanie podatkowe można przekazać w formie papierowej albo przesłać przez internet. Każde z wymienionych rozliczeń można złożyć w formie elektronicznej przez bramkę e-Deklaracje (np. korzystając z programu DRUKI Gofin), a PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 – również w ramach usługi Twój e-PIT. Usługa Twój e-PIT polega na wstępnym przygotowaniu zeznania podatkowego przez KAS i udostępnieniu go podatnikowi on-line w serwisie e-Urząd Skarbowy po zalogowaniu z użyciem danych podatkowych, profilu zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel. Takie zeznanie podatkowe można zmodyfikować lub uzupełnić, np. odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne. Jeżeli do 30 kwietnia 2025 r. podatnik nie zaakceptuje lub nie odrzuci PIT-37 lub PIT-38 za 2024 r. przygotowanego w usłudze Twój e-PIT, a jednocześnie nie złoży takiego rozliczenia samodzielnie, zeznanie podatkowe udostępnione w usłudze Twój e-PIT zostanie automatycznie zaakceptowane i uznane za złożone 30 kwietnia 2025 r.
Ponadto 30 kwietnia 2025 r. upływa termin płatności podatku wykazanego do zapłaty w zeznaniu podatkowym za 2024 r. Więcej czasu jest na uregulowanie podatku wynikającego z PIT-37 lub PIT-38 za 2024 r. automatycznie zaakceptowanego w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie uiści go do końca kwietnia 2025 r., otrzyma informację o konieczności dokonania wpłaty w terminie 7 dni od dnia doręczenia informacji. Podatek dochodowy należy wpłacić na mikrorachunek podatkowy. Numer mikrorachunku – po podaniu identyfikatora podatkowego podatnika (tj. numeru PESEL albo NIP) – można uzyskać w urzędzie skarbowym albo wygenerować przez internet: na stronie www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego lub po zalogowaniu na konto w e-Urzędzie Skarbowym.