Podatnik podatku dochodowego od osób prawnych ma obowiązek złożyć sprawozdanie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, gdy jego przychód przekracza kwotę określoną w art. 27b ust. 2 pkt 2 ustawy o pdop. W 2025 r. obowiązek ten dotyczy podatnika, u którego wartość uzyskanego przychodu przekroczyła 50 mln euro w roku podatkowym zakończonym w 2023 r., którego indywidualne dane podatkowe zostały podane przez Ministra Finansów do publicznej wiadomości w terminie do 30 września 2024 r. Jeśli podatnik przekroczył tę kwotę przychodu, jest zobowiązany przekazać Ministrowi Rozwoju i Technologii w terminie do 30 kwietnia 2025 r. sprawozdanie o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych za 2024 r. Ma to swoją podstawę w art. 13a ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.
Sprawozdanie składa się wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem serwisu Biznes.gov.pl. W sprawozdaniu tym wykazuje się wartość świadczeń pieniężnych w poprzednim roku kalendarzowym:
- otrzymanych w terminie określonym w umowie,
- spełnionych w terminie określonym w umowie,
- nieotrzymanych w terminie określonym w umowie, w przypadku których przekroczono ten termin o: nie więcej niż 5 dni, 6 do 30 dni, 31 do 60 dni, 61 do 120 dni, więcej iż 120 dni,
- niespełnionych w terminie określonym w umowie, w przypadku których przekroczono ten termin o: nie więcej niż 5 dni, 6 do 30 dni, 31 do 60 dni, 61 do 120 dni, więcej niż 120 dni.
Za przekazanie sprawozdania w terminie odpowiedzialny jest kierownik podmiotu, który ma obowiązek złożyć sprawozdanie. Za kierownika uznaje się członka zarządu lub inny organ zarządzający, osobę pełniącą funkcje takiego organu. W przypadku gdy w podmiocie nie działa taki organ, za przekazanie sprawozdania odpowiedzialna jest osoba zarządzająca jego działalnością.