Jednym z obowiązków płatnika składek jest przekazanie ubezpieczonym informacji o składkach, które naliczył im do ZUS w poprzednim roku kalendarzowym, o przerwach w ich opłacaniu oraz jakie wypłacił im świadczenia. Jeśli natomiast zatrudniona osoba jest nauczycielem, to trzeba jej też przekazać informację o zgłoszonych w ZUS okresach wykonywania pracy nauczycielskiej. Roczną informację o naliczonych składkach za 2024 r. płatnik jest zobligowany przekazać ubezpieczonym w terminie do dnia 28 lutego 2025 r., w formie papierowej lub – za zgodą ubezpieczonego – elektronicznie.
W rocznej informacji sporządzonej dla ubezpieczonego płatnik powinien zawrzeć dane z raportów miesięcznych przesłanych do ZUS za daną osobę, w podziale na poszczególne miesiące roku, za który jest ona przekazywana. W informacji za 2024 r. trzeba więc podać dane o wszystkich składkach wykazanych za ubezpieczonego w raportach ZUS RCA sporządzonych za miesiące od stycznia do grudnia 2024 r. Z kolei ewentualne przerwy w opłacaniu składek należy podać z raportów ZUS RSA, a okresy pracy nauczycielskiej – z raportów ZUS RPA, sporządzonych za ten sam okres.
Celem rocznej informacji dla ubezpieczonego jest weryfikacja przez niego danych, które zostały w niej zawarte. Powinna ona więc zawierać dane, które płatnik faktycznie przekazał do ZUS. Musi ona uwzględniać wszelkie przekazane przez płatnika do ZUS korekty dokumentów rozliczeniowych. W omawianej informacji wykazuje się składki naliczone, a nie opłacone. Płatnik powinien ją więc przekazać swoim ubezpieczonym bez względu na to, czy uiścił za nich do ZUS należne składki za dany okres, czy nie.
Rocznej informacji o składkach nie trzeba przekazywać tym ubezpieczonym, za których płatnik opłacał wyłącznie składkę zdrowotną oraz którym z własnej inicjatywy przekazywał w ciągu roku kalendarzowego co miesiąc informację o naliczonych składkach. Powinien im ją wydać tylko wtedy, gdy ubezpieczeni zwrócą się do niego o jej wydanie.