Prawo przedsiębiorców dopuszcza możliwość prowadzenia działalności bez konieczności dokonywania zgłoszenia rejestracyjnego w CEIDG. Mowa tu o tzw. działalności nieewidencjonowanej (nierejestrowej). Tego rodzaju działalność może być prowadzona przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej. Zatem w 2025 r. z obowiązku rejestracji firmy zwolnione są osoby, których przychód w danym miesiącu nie przekroczy kwoty 3.499,50 zł (tj. 4.666 zł × 75%).
Jako przychód należny traktuje się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
W wyjaśnieniach zamieszczonych na stronie internetowej serwisu Biznes.gov.pl wskazano, że przychód z działalności nierejestrowej stanowią należności otrzymywane ze sprzedaży towarów czy świadczonych usług i do przychodów należy zaliczyć również kwoty, które są należne, nawet jeśli nie wpłynęły na konto.
Pojawiły się jednak wątpliwości, czy w obliczeniach wysokości limitu należy uwzględnić zaliczkę lub zadatek. W związku z tym wystąpiliśmy do Ministerstwa Rozwoju i Technologii z zapytaniem w tym zakresie. W odpowiedzi udzielonej w dniu 27 stycznia 2025 r. czytamy, że: "(...) Zaliczka (umowna) nie jest bezpośrednio uregulowana w polskim systemie prawnym. Przyjmuje się – w odniesieniu do kwestii podatku dochodowego – że co do zasady, pomimo faktycznego otrzymania kwoty zaliczki, nie rodzi ona sama w sobie przychodu w momencie jej uiszczenia". Poza tym, w opinii resortu rozwoju, również otrzymanie zadatku nie rodzi przychodu w momencie jego uiszczenia.