Regulacje obowiązujące do końca 2024 r. stanowiły, że opłatę skarbową w wysokości 17 zł od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury (oraz jego odpisu, wypisu lub kopii), w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym, uiszcza się na rzecz wójta, burmistrza, prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce złożenia dokumentu. Utrudniało to ustalenie organu właściwego w sprawie opłaty skarbowej w przypadku przesłania wspomnianego dokumentu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, np. e-Urzędu Skarbowego. Z dniem 1 stycznia 2025 r. wprowadzono w tym zakresie zmiany.
Nowe przepisy przewidują, że w przypadku złożenia dokumentu pełnomocnictwa lub prokury (ich odpisów, wypisów lub kopii) w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego opłatę skarbową uiszcza się na rzecz wójta, burmistrza, prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę mocodawcy. W razie udzielenia pełnomocnictwa lub prokury przez więcej niż jednego mocodawcę w jednym dokumencie, wpłaty należy dokonać na rzecz wójta, burmistrza, prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę mocodawcy wskazanego w tym dokumencie jako pierwszy, który ma miejsce zamieszkania albo siedzibę w Polsce. Jeżeli mocodawca albo żaden z mocodawców ustanawiających pełnomocnictwo lub prokurę w jednym dokumencie nie ma miejsca zamieszkania albo siedziby w Polsce, organem właściwym w sprawie opłaty skarbowej jest Prezydent miasta stołecznego Warszawy.
Opisane nowe rozwiązania dotyczą jedynie dokumentów potwierdzających udzielenie pełnomocnictwa lub prokury (ich odpisów, wypisów lub kopii) składanych w formie elektronicznej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych. W przypadku przedłożenia tych dokumentów w formie papierowej opłatę skarbową nadal uiszcza się na rzecz wójta, burmistrza, prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce złożenia dokumentu.