Obowiązek wpisu do rejestru BDO oraz prowadzenia w nim ewidencji i sprawozdawczości odpadów dotyczy przedsiębiorców, którzy:
- wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów,
- wprowadzają na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- produkują lub importują opakowania albo kupują je w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych (od firm unijnych).
Z dniem 1 stycznia 2025 r. weszło w życie rozporządzenie MKiŚ w sprawie rodzajów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów (Dz. U. z 2024 r. poz. 1644). Rozporządzenie to dostosowało przepisy krajowe do prawodawstwa Unii Europejskiej, które nakłada obowiązek prowadzenia ewidencji wszystkich rodzajów odpadów niebezpiecznych.
Oznacza to, że od 1 stycznia 2025 r. ewidencję odpadów należy prowadzić dla wszystkich odpadów niebezpiecznych bez względu na ich ilość, w tym odpadów niebezpiecznych sklasyfikowanych pod niżej wskazanymi kodami, które do końca 2024 r. podlegały określonym zwolnieniom, tj.:
- 13 02 08* – Inne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe,
- 15 01 10* – Opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczone,
- ex 15 01 11* – Opakowania z metali zawierające niebezpieczne porowate elementy wzmocnienia konstrukcyjnego inne niż z azbestu, włącznie z pustymi pojemnikami ciśnieniowymi,
- 16 02 13* – Zużyte urządzenia zawierające niebezpieczne elementy inne niż wymienione w 16 02 09 do 16 02 12,
- 16 06 03* – Baterie zawierające rtęć.
Co istotne, podmioty wytwarzające do 100 kg odpadów niebezpiecznych rocznie mogą prowadzić uproszczoną ewidencję odpadów. Przewiduje to art. 71 pkt 1 lit. a) ustawy o odpadach. Możliwość prowadzenia uproszczonej ewidencji odpadów oznacza, że uprawniony podmiot nie musi wystawiać co miesiąc karty ewidencji odpadów. W takim przypadku wystarczy tylko karta przekazania odpadów (KPO). Sporządza ją posiadacz odpadów, który przekazuje odpady do innego posiadacza bądź do prowadzonych przez siebie miejsc zbierania odpadów lub miejsc przetwarzania odpadów. KPO tworzy się wyłącznie na jeden kod i rodzaj odpadów, przed rozpoczęciem transportu odpadów. Sporządzenie KPO jest możliwe elektronicznie za pośrednictwem BDO.
W związku z tym podmioty, które nie posiadają wpisu do BDO powinny jak najszybciej dokonać rejestracji. Zgłoszenia należy dokonać poprzez złożenie formularza rejestrowego, który znajduje się pod adresem:www.bdo.mos.gov.pl.