ZUS na stronie www.zus.pl przypomina, że od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne za wybrany miesiąc oraz, że dotyczy to osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą albo zatrudniają do 9 osób. Organ podkreśla, że zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje przedsiębiorcę. Składki za miesiąc, na który przedsiębiorca uzyska zwolnienie, zostaną opłacone z budżetu państwa. Przedsiębiorca na tym nie straci, ponieważ będzie mógł prowadzić firmę i uzyskiwać przychody, wystawiać faktury itp., a składki sfinansowane w ten sposób wliczają się do przyszłej emerytury czy renty.
O finansowaniu omawianych składek w ramach dotacji z budżetu państwa stanowi art. 16 ust. 4a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i jest niezmiernie ważny dla przyszłych świadczeniobiorców, którzy w ramach tzw. wakacji składkowych skorzystają z takiej ulgi. Dla prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy i jej wysokości albo dla wysokości emerytury powszechnej ustalanej według nowych zasad istotne są bowiem składki opłacone. Jeśli chodzi o rentę, to przy ustalaniu do niej prawa dla płatników składek zobowiązanych do opłacania składek na własne ubezpieczenia emerytalne i rentowe i osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność nie uwzględnia się okresu, za który nie zostały opłacone składki, mimo podlegania obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w tym okresie. Natomiast przy ustalaniu wysokości nowej emerytury uwzględniane są m.in. zewidencjonowane na koncie ubezpieczonego składki na ubezpieczenie emerytalne. Co jednak ważne, na koncie tym ewidencjonuje się informacje o zwaloryzowanej wysokości składek na ubezpieczenie emerytalne:
- należnych – w przypadku ubezpieczonych niebędących płatnikami składek,
- wpłaconych – w przypadku ubezpieczonych będących płatnikami składek oraz osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność.
Co do świadczeń o charakterze krótkoterminowym, a więc m.in. zasiłku chorobowego, to w przypadku przedsiębiorców podstawowym warunkiem umożliwiającym skorzystanie z tego świadczenia jest podleganie dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i brak zaległości składkowych wobec ZUS przekraczających dopuszczalny pułap. Skoro składki zostaną opłacone z budżetu państwa, to korzystanie ze zwolnienia z ich opłacenia przez przedsiębiorcę nie wpłynie negatywnie na uprawnienia do zasiłków, co będzie miało podobny rezultat przy świadczeniach emerytalno-rentowych.
Korzystając z nowej ulgi, przedsiębiorcy powinni wziąć pod uwagę jedynie fakt, że zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje przedsiębiorcę. Ta okoliczność może mieć znaczenie dla wysokości należnych świadczeń.