Wartości świadczenia pieniężnego wypłaconego pracownikowi w związku z rozwiązaniem stosunku pracy pracodawca nie powinien uwzględniać w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Tak stwierdził Oddział ZUS w Gdańsku w interpretacji z dnia 1 marca 2024 r., znak DI/100000/43/92/2024.
Wnioskodawca rozwiązał z pracownikiem stosunek pracy na mocy porozumienia stron. W czasie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia pracownik wykorzystał 28 dni urlopu wypoczynkowego, a w pozostałym okresie był zwolniony z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (podlegającego składkom ZUS na ogólnych zasadach). W porozumieniu pracodawca zobowiązał się, że wraz z wynagrodzeniem za ostatni miesiąc wypłaci pracownikowi dodatkowe świadczenie pieniężne. Intencją jego wypłaty jest wyłącznie fakt rozwiązania stosunku pracy, więc – zdaniem pracodawcy – może ono korzystać ze zwolnienia ze składek ZUS na podstawie § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek (...).
ZUS uznał stanowisko pracodawcy za prawidłowe. Na podstawie wskazanego przepisu oskładkowaniu nie podlegają przychody uzyskane przez pracownika w związku z wypłatą odpraw, odszkodowań, rekompensat m.in. z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy (także z przyczyn leżących po stronie pracodawcy), nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia czy skrócenia okresu jej wypowiedzenia. Zwolnienie to nie dotyczy tylko odpraw czy odszkodowań przysługujących na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących, ale również wynikających m.in. z indywidualnych porozumień zawieranych ze zwalnianymi pracownikami. Jednak można je stosować tylko, gdy wypłata odprawy, odszkodowania, rekompensaty pozostaje, tak jak w analizowanym przypadku, w bezpośrednim i nierozerwalnym związku z wygaśnięciem lub rozwiązaniem stosunku pracy.