Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo, przy czym na wniosek pracownika urlop ten może być podzielony na części. W takim przypadku, zgodnie z art. 162 K.p., co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Co istotne, urlop wypoczynkowy w takim wymiarze czasowym (w razie jego podziału na części) należy wykorzystać w ramach tego roku kalendarzowego, za który przysługuje.
W praktyce realizacja wymogu udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego trwającego nieprzerwanie co najmniej 14 dni kalendarzowych napotykała i napotyka na przeszkody. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne – od okoliczności o charakterze organizacyjno-ekonomicznym leżących po stronie pracodawcy, po niechęć pracownika do korzystania z co najmniej 2-tygodniowego urlopu. Niezależnie jednak od powodów naruszenia art. 162 K.p. pojawiało się pytanie o konsekwencje nieudzielenia części urlopu wypoczynkowego w wymaganym wymiarze. Konsekwencje te zasadniczo ponosi pracodawca, nawet jeżeli pracownik przyczynił się przez swoją postawę do naruszenia przepisów urlopowych.
W kontekście zasygnalizowanego problemu ważne stanowisko zostało zaprezentowane w piśmie Głównego Inspektoratu Pracy, udostępnionym naszemu Wydawnictwu w dniu 2 sierpnia 2021 r. Wskazany urząd stwierdził w nim, że: "(...) nadmierne rozdrobnienie urlopu udzielanego na wniosek pracownika nie stanowi wykroczenia przeciwko jego prawom, jest jednak sprzeczne z treścią art. 162 Kodeksu pracy, który wprost wskazuje, iż co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Podsumowując, nieudzielenie pracownikowi co najmniej jednej części wypoczynku obejmującej co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych nie stanowi wykroczenia przeciwko prawom pracownika. (...)".
Zdarzało się, że z przytoczonej opinii był wyciągany błędny wniosek, iż pracodawca i pracownik nie muszą już przestrzegać wymogu udzielenia/wykorzystania 14-dniowego urlopu wypoczynkowego. Tymczasem GIP uznał jedynie, że naruszenie art. 162 K.p. nie spełnia znamion wykroczenia. Nadal jednak stanowi naruszenie przepisów urlopowych. Pracodawca, analizując stan wykorzystania urlopów w bieżącym roku, powinien więc uwzględnić konieczność udzielenia go pracownikowi co najmniej raz, w wymiarze minimum 14 kolejnych dni kalendarzowych.