Do końca maja br. właściciele i zarządcy tzw. obiektów wielkopowierzchniowych mają obowiązek przeprowadzenia jednej z co najmniej dwóch kontroli okresowych. Chodzi tu o obiekty, które posiadają określoną powierzchnię zabudowy, tzn. przekraczającą 2.000 m2, bez względu na powierzchnię dachu oraz inne niż budynki obiekty budowlane o powierzchni dachu przekraczającej 1.000 m2, tj. obiekty budowlane, dla których nie można określić powierzchni zabudowy, jak np. wiaty. Zatem kontroli okresowej podlegają budynki posiadające powierzchnię zabudowy przekraczającą 2.000 m2, niezależnie od powierzchni dachu, natomiast obiekty inne niż budynki są kontrolowane ze względu na powierzchnię dachu.
Celem kontroli jest sprawdzenie stanu technicznego elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu. Sprawdzeniu podlegają także instalacje i urządzenia służące ochronie środowiska, instalacje gazowe oraz przewody kominowe: dymowe, spalinowe i wentylacyjne.
Wszelkich czynności kontrolnych powinny dokonać – na zlecenie właściciela bądź zarządcy – osoby posiadające właściwe kwalifikacje. Co istotne, kontrolę przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych mogą wykonywać również osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim.
Z wyjaśnień Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego zamieszczonych na stronie internetowej Urzędu (www.gunb.gov.pl) wynika, że o przeprowadzonej kontroli osoby kontrolujące mają obowiązek zawiadomić właściwy organ nadzoru budowlanego w terminie 7 dni od dnia zakończenia kontroli obiektu. Dokonać tego muszą za pomocą systemu c-KOB albo na piśmie – jeżeli kontrola dotyczyła obiektu budowlanego, dla którego nie jest prowadzona książka obiektu budowlanego w postaci elektronicznej.
W razie stwierdzenia uszkodzeń lub braków, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem, właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu budowlanego jest zobowiązany do usunięcia ich w czasie lub bezpośrednio po kontroli. Kopię protokołu, zawierającego nieprawidłowości mogące spowodować wymienione zagrożenia, osoba dokonująca kontroli jest zobowiązana bezzwłocznie przesłać do właściwego organu nadzoru budowlanego, który po ich otrzymaniu przeprowadzi kontrolę potwierdzającą usunięcie wcześniej stwierdzonych uszkodzeń lub braków.