Osobom niemającym miejsca zamieszkania w Polsce nadpłaty podatków będą zwracane wyłącznie na rachunek bankowy. Można podać konto zagraniczne. Takie regulacje wejdą w życie 23 lipca 2022 r.
Obecnie osoby niezobligowane do posiadania rachunku bankowego mogą otrzymać nadpłatę podatku, np. z tytułu rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, przelewem lub w gotówce. Priorytetem są zwroty na konto. Osobie, która go nie poda, nadpłata podatku zwracana jest standardowo przekazem pocztowym, chyba że złoży wniosek o wypłatę gotówki w kasie urzędu skarbowego lub podmiotu zajmującego się jego obsługą kasową. Wyjątek stanowią nadpłaty podatku nieprzekraczające 32 zł. Takie kwoty nie są zwracane przekazem pocztowym. Można je otrzymać przelewem lub pobrać w kasie.
Osoby niemające miejsca zamieszkania w Polsce nie będą mogły wybrać formy zwrotu nadpłaty podatku. Nadpłaty będą im zwracane na rachunek bankowy. Wynika to z art. 77b § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej wchodzącego w życie 23 lipca 2022 r. Administracja skarbowa chce w ten sposób rozwiązać problemy z zagranicznymi przekazami pocztowymi, których liczba z roku na rok wzrastała. Przykładowo w 2017 r. było ich 3.512, a w 2019 r. – już 15.678. Umowa KAS z Pocztą Polską S.A. nie obejmuje obsługi zagranicznych przelewów. Urzędy skarbowe, zlecając je, działają jako podmioty indywidualne. Utrudnia to ich obsługę w centralnym systemie Poltax2b Plus. Blankiety muszą być przy tym wypełniane manualnie. Operator pocztowy nie udostępnia ich elektronicznej wersji. Ponadto zagraniczne przelewy często wracają jako niepodjęte. W takiej sytuacji nie przynosi oczekiwanego rezultatu wezwanie podatnika do odbioru nadpłaty podatku w kasie.
Obcokrajowcy mogą podać rachunek bankowy (krajowy albo zagraniczny) w zeznaniu podatkowym przy okazji rocznego rozliczenia podatku PIT lub w zgłoszeniu ZAP-3.