Od 1 stycznia 2022 r., w związku z wprowadzeniem do ustaw o podatku dochodowym zmian wynikających z tzw. Polskiego Ładu, modyfikacji została poddana m.in. treść art. 22f ust. 4 ustawy o PDOF dotyczącego ustalenia wartości początkowej nieruchomości, w tym mieszkalnej w części wykorzystywanej do celów firmowych, od której dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. W efekcie zmian przepis ten odnosi się wyłącznie do nieruchomości użytkowych.
W związku z tym powstała wątpliwość, czy również w takim przypadku zastosowanie znajdzie przepis przejściowy (art. 71 ust. 2 Polskiego Ładu), dający prawo do amortyzacji nieruchomości mieszkalnych do końca 2022 r. pod warunkiem, że zostały one nabyte lub wytworzone przed 1 stycznia 2022 r. Czy zatem wprowadzenie do ewidencji w 2022 r. części nieruchomości mieszkalnej (nabytej lub wytworzonej przed 2022 r.) uprawni do naliczania odpisów amortyzacyjnych do końca 2022 r.?
W dniu 1 lutego 2022 r. Ministerstwo Finansów udzieliło następujących wyjaśnień:
"(...) Polski Ład (Ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw; Dz. U. poz. 2105, z późn. zm.) wprowadza zmiany, m.in. w zakresie amortyzacji podatkowej, które polegają na wyłączeniu z kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych (m.in. zmiany w art. 22b ust. 1 i art. 22c pkt 2 ustawy PIT oraz w art. 16b ust. 1 i art. 16c ustawy CIT).
Jednocześnie, na podstawie przepisu art. 71 ust. 2 Polskiego Ładu, zarówno podatnicy podatku PIT, jak i podatnicy podatku CIT mogą do końca 2022 r. zaliczać do kosztów podatkowych odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych będących odpowiednio budynkami mieszkalnymi, lokalami mieszkalnymi stanowiącymi odrębną nieruchomość, spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego lub prawem do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, nabytych lub wytworzonych przed dniem 1 stycznia 2022 r.
Przepis ten pozwala więc na amortyzację budynków i lokali mieszkalnych jeszcze przez rok. Skorzystają z tej możliwości podatnicy, którzy są w trakcie takiej amortyzacji oraz tacy, którzy przed 2022 r. byli właścicielami takich nieruchomości lub praw majątkowych i zaczną je amortyzować w 2022 r.
Reasumując, na podstawie przepisu przejściowego, który jest przepisem szczególnym, podatnicy jeszcze przez rok będą stosować przepisy dotyczące amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych obowiązujące na dzień 31 grudnia 2021 r., w odniesieniu do budynków i lokali mieszkalnych nabytych lub wytworzonych przed 1 stycznia 2022 r. (podkreśl. red.) (...)".