Spółka z o.o. poniosła wydatki na remont firmowego budynku (środka trwałego). Ze względu na to, iż koszty remontu były istotne, dla celów bilansowych są one rozliczane w kosztach w czasie. Czy w podobny sposób ww. wydatki spółka powinna ujmować w kosztach podatkowych?
Wydatki na remont środka trwałego powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w dacie poniesienia. Nie ma znaczenia, że dla celów bilansowych koszty te są rozliczane w czasie. |
W pierwszej kolejności należy wskazać, że wydatki na remont środka trwałego (tu: budynku) są zasadniczo zaliczane do kosztów innych niż bezpośrednio związane z przychodami, tj. do tzw. kosztów pośrednich. Wynika to z tego, iż tego rodzaju kosztów nie da się powiązać z konkretnym przychodem, wiążą się one raczej z ogólnym funkcjonowaniem podmiotu gospodarczego.
W przypadku tzw. kosztów pośrednich mają zastosowanie następujące zasady (art. 15 ust. 4d-4e ustawy o PDOP), tj.:
- są one potrącalne w dacie ich poniesienia; jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą,
- za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Wydatki na remont a koszty przekraczające rok podatkowy
Wydatki na remont środka trwałego (tu: budynku) generalnie nie są kosztami dotyczącymi okresu przekraczającego rok podatkowy. Dotyczy to także tzw. remontów generalnych. Tak też wynika np. z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 11 marca 2024 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.594.2023.1.AR, w której organ podatkowy stwierdził:
"(...) koszty remontu generalnego oraz komponentów nie dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy (tj. z uwagi na charakter ponoszonych wydatków nie ma możliwości zdefiniowania okresu, którego koszty te mogłyby dotyczyć), należy przyjąć iż poniesione przez spółkę ww. wydatki powinny zostać ujęte w kosztach uzyskania przychodów jednorazowo, w dacie ich poniesienia. (...)"
Moment ujęcia wydatku remontowego w kosztach podatkowych
Jak już wskazano, tzw. koszty pośrednie są zasadniczo potrącalne w dacie poniesienia. Zgodnie z obecnie panującym stanowiskiem, przez ww. dzień poniesienia kosztu rozumie się dzień, na który wydatek został ujęty w księgach rachunkowych (na podstawie stosownego dokumentu, najczęściej faktury), bez względu na to, że dla celów bilansowych są one rozliczane w czasie.
W związku z tym, nawet jeśli dla celów bilansowych koszty remontu są rozliczane w czasie, to dla celów podatkowych stanowią one koszt podatkowy jednorazowo w dacie poniesienia, tj. ujęcia tych kosztów w księgach rachunkowych (zazwyczaj na podstawie otrzymanej faktury) na jakimkolwiek koncie. Tak też wynika m.in. z ww. interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 11 marca 2024 r. Zdaniem organu podatkowego:
"(...) W zakresie wszelkich wydatków stanowiących na gruncie ustawy o CIT pośrednie koszty uzyskania przychodów, które w momencie poniesienia dla celów księgowych są ujmowane na innych kontach niż kosztowe (tj. nie są księgowane jako koszt), podatnik jest uprawniony do rozpoznania ich w kosztach podatkowych w dacie, pod którą dany wydatek zostanie ujęty w księgach rachunkowych bez względu na rodzaj konta, na jakim zostanie dokonany zapis księgowy, z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Należy bowiem zauważyć, że istnieje taka grupa wydatków (kosztów) poniesionych przez podatnika, które stanowią koszt poniesiony w rozumieniu art. 15 ust. 4e ustawy o CIT, a rachunkowo nie będą ujęte na koncie kosztowym wcale albo będą ujęte z opóźnieniem.
(...) Koszty remontu generalnego/komponentów jako pośrednie koszty uzyskania przychodu winny być przez Państwa ujęte jako koszt podatkowy (...) jednorazowo, w dacie ich poniesienia, pomimo rozliczania tych samych kosztów dla celów bilansowych w czasie. (...)"