Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 18 maja 2021 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 r., godz. 11:59 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 80.928 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
serwisy
Terminarz
dla firm
Terminarz
dla budżetówki
maj 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
17
1
2
18
3
4
5
6
7
8
9
19
10
11
12
13
14
15
16
20
17
18
19
20
21
22
23
21
24
25
26
27
28
29
30
22
31
pomoce podatnika

Podatek od wartości dodanej w księgach ubiegającego się o jego zwrot

Źródło: Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 7 (535) z dnia 1.04.2021, strona 55

Złożyliśmy wniosek o zwrot podatku od wartości dodanej. Jak powinniśmy zaksięgować faktury dokumentujące poniesione wydatki oraz podatek od wartości dodanej, o zwrot którego wystąpiliśmy?

W księgach rachunkowych podatek od wartości dodanej, wynikający z faktury dokumentującej poniesiony wydatek, można odnieść w ciężar kosztów działalności operacyjnej lub ująć na koncie rozrachunkowym.

Zasady dokonywania zwrotu podatku od wartości dodanej zapłaconego w innym kraju członkowskim UE określa art. 89 ust. 1h-1l ustawy o VAT. Z przepisów tych wynika m.in., iż o zwrot podatku od wartości dodanej mogą ubiegać się podmioty, które:

  • są podatnikami w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT,
  • nie dokonują wyłącznie dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku innych niż transakcje, do których stosuje się art. 86 ust. 9 ustawy o VAT,
  • u których sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ustawy o VAT.

Podatnik ubiegający się o zwrot podatku od wartości dodanej składa wniosek za pomocą środków komunikacji elektronicznej o dokonanie takiego zwrotu za pośrednictwem właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego do właściwego państwa członkowskiego.

W przypadku gdy towary lub usługi, od których podatnik ubiega się o zwrot podatku od wartości dodanej, były wykorzystywane tylko częściowo do wykonywania na terytorium kraju czynności dających prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, podatnik ubiegający się o zwrot podatku jest obowiązany przy określaniu wnioskowanej kwoty zwrotu podatku uwzględnić odpowiednio:

W przypadku gdy ww. proporcja ulegnie zmianie po złożeniu wniosku o zwrot podatku od wartości dodanej - podatnik:

  • uwzględnia zmianę tej proporcji oraz dokonuje odpowiedniej korekty kwot podatku do zwrotu wynikającej ze zmiany tej proporcji we wniosku o zwrot podatku od wartości dodanej składanym w roku podatkowym następującym po roku podatkowym, za który lub którego część złożony został ten wniosek,
  • składa korektę wniosku o zwrot podatku od wartości dodanej, jeżeli w roku podatkowym następującym po roku podatkowym, za który lub którego część złożony został ten wniosek, podatnik nie występuje o zwrot podatku od wartości dodanej.

Dla celów bilansowych podatek od wartości dodanej, zapłacony w innym kraju członkowskim UE, może zostać zaliczony do kosztów działalności operacyjnej jednostki lub może zostać ujęty na koncie rozrachunkowym. Jeżeli jednostka jeszcze nie wie, czy będzie się starała o zwrot podatku od wartości dodanej lub nie jest pewna, czy zwrot taki uzyska, to wartość podatku od wartości dodanej może zaksięgować wraz z kwotą netto wydatku, którego dotyczy, w ciężar kosztów działalności operacyjnej. W sytuacji natomiast, gdy jednostka zamierza ubiegać się o zwrot podatku od wartości dodanej i w jej ocenie uzyskanie tego zwrotu jest praktycznie pewne, to wartość tego podatku może zaksięgować na konto rozrachunkowe.

Ewidencja księgowa początkowego ujęcia podatku od wartości dodanej

1. PK - podatek od wartości dodanej, wynikający z faktury dokumentującej poniesiony wydatek:

a) jeżeli jego kwotę odnosi się w ciężar kosztów działalności operacyjnej:

- Wn konto 40 "Koszty według rodzaju" lub konto zespołu 5,
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu",

b) jeżeli jego kwotę ujmuje się na koncie rozrachunkowym:

- Wn konto 22-4 "Rozrachunki z tytułu podatku od wartości dodanej",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".

Jeżeli kwotę podatku od wartości dodanej odniesiono w ciężar kosztów działalności operacyjnej, to jej zwrot można odnieść na konto pozostałych przychodów operacyjnych. W sytuacji natomiast, gdy kwotę podatku zaksięgowano na koncie rozrachunkowym, to wpływ tego podatku na rachunek bankowy można ująć w korespondencji z tym kontem rozrachunkowym.

Ewidencja księgowa zwrotu podatku od wartości dodanej

1. WB - wpływ na rachunek bankowy:

a) jeżeli kwotę podatku od wartości dodanej odniesiono pierwotnie w ciężar kosztów działalności operacyjnej:

- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący" lub 13-1 "Rachunek walutowy",
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne",

b) jeżeli kwotę podatku zaksięgowano na koncie rozrachunkowym:

- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący" lub 13-1 "Rachunek walutowy",
- Ma konto 22-4 "Rozrachunki z tytułu podatku od wartości dodanej".

Jeżeli kwota podatku od wartości dodanej była wyrażona w walucie obcej i jednostka pierwotnie ujęła ją na koncie rozrachunkowym według kursu, jaki zastosowała do wyceny kosztu, to w momencie jej zwrotu mogą powstać bilansowe różnice kursowe. Odnosi się je na dobro przychodów finansowych (dodatnie różnice kursowe) lub w ciężar kosztów finansowych (ujemne różnice kursowe).

CZASOPISMA - artykuły powiązane tematycznie

Wpłacona zaliczka na poczet przyszłej dostawy, gdy sprzedawca nie wywiązał się z umowy

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 30 (1073) z dnia 20.10.2020, strona 68

Rozliczenie zakupu telefonu na potrzeby firmy, w przypadku gdy termin płatności rozłożono na raty

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 23 (527) z dnia 1.12.2020, strona 56

Ubezpieczenie samochodu firmowego - wybrane zagadnienia podatkowe i ewidencja księgowa

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 13 (1092) z dnia 1.05.2021, strona 14

Otrzymanie subwencji z PFR - zasady przyznawania, podatki i ewidencja księgowa

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 17 (1060) z dnia 10.06.2020, strona 19

Roczna korekta VAT naliczonego z powodu zmiany wskaźnika proporcji

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 6 (534) z dnia 20.03.2021, strona 61

Pytania czytelników - pozostałe artykuły w dziale
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.