Jeżeli księgi podatkowe prowadzone są przy użyciu programów komputerowych, wówczas organ podatkowy może żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, wskazując rodzaj ksiąg podatkowych oraz okres, którego dotyczą (patrz: art. 193a § 1 Ordynacji podatkowej). Organ podatkowy może żądać przekazania m.in. struktury dla faktur (JPK_FA) lub struktury dla podatkowej księgi przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR).
Przypominamy, że na wezwanie organu podatkowego duzi przedsiębiorcy muszą przekazywać struktury JPK od 1 lipca 2016 r., a przedsiębiorcy średni i mali oraz mikroprzedsiębiorcy zostaną objęci tym obowiązkiem od 1 lipca 2018 r.
W niniejszym artykule odpowiadamy na kolejne pytania Czytelników dotyczące struktur JPK przesyłanych na wezwanie organu podatkowego. Podkreślamy, że niektórych z nich udzielamy na podstawie zamieszczonych na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl) odpowiedzi na pytania zadane na etapie konsultacji struktur JPK. Informacje w nich zawarte są naszym zdaniem nadal aktualne, pomimo że odpowiedzi te zostały usunięte ze strony MF i odnośnie pozostałych struktur (poza JPK_VAT) nie ma żadnych wytycznych.
2.1. JPK_FA dla dokumentów sprzedaży
Czy w JPK_FA należy ujmować zarówno faktury sprzedaży, jak i zakupu?
Na początkowym etapie wprowadzania struktury JPK_FA Ministerstwo Finansów (dalej: MF) informowało, że struktura ta dotyczy zarówno faktur sprzedaży, jak i zakupu. Ostatecznie od obowiązku ujmowania w JPK_FA faktur zakupu odstąpiono i w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej MF (www.mf.gov.pl) poinformowano:
Pisaliśmy na ten temat w Biuletynie Informacyjnym nr 23 z 10.08.2016 r. na str. 4 |
"Podmioty, które prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, nie mają obowiązku przesyłania faktur VAT dokumentujących zakup w formacie JPK. Taki obowiązek (przekazywania plików zgodnych z formatem JPK_FA) dotyczy wyłącznie faktur sprzedaży (podkreśl. red.). (...)"
Pisaliśmy na ten temat w BI nr 23 z 10 sierpnia 2016 r.
2.2. Poszczególne wiersze faktury a JPK_FA
Czy w strukturze JPK_FA należy ujmować wszystkie pozycje z faktury sprzedaży?
Ministerstwo Finansów (dalej: MF) wypowiedziało się na temat ujmowania faktur wielopozycyjnych w JPK_FA. Na pytanie, czy każda z pozycji na fakturze będzie musiała zostać odzwierciedlona w pliku xml w osobnym rekordzie umieszczonym w sekcji "FakturyWiersze", czy też możliwe będzie raportowanie (na poziomie pojedynczych faktur) danych zagregowanych, np. według stawki VAT, MF odpowiedziało:
"Każda z pozycji na fakturze powinna zostać odzwierciedlona w pliku xml w osobnym rekordzie umieszczonym w sekcji "FakturyWiersze"(podkreśl. red.)."
Odpowiedź taka została udzielona na pytanie nr 47 w "Odpowiedzi na pytania dot. JPK".
2.3. Faktury w walucie obcej a JPK_FA
W jaki sposób należy ujmować w JPK_FA faktury sprzedaży wystawione w walucie obcej? Czy kwoty wskazane na tych fakturach należy przeliczać na walutę polską?
Na etapie konsultacji struktur JPK zadano następujące pytanie:
"W nagłówku pliku JPK_FA określa się walutę. Czy ta waluta określona dla pliku JPK_FA dotyczy wszystkich faktur? Faktury wystawiamy w różnych walutach, a w nagłówku faktur nie ma już pola określającego walutę. Czy dla każdej waluty powinien być osobny plik JPK_FA?"
MF udzieliło na nie następującej odpowiedzi:
"Konstrukcja struktury wymusza przygotowanie osobnego pliku dla każdej waluty. W praktyce organy podatkowe będą żądały faktur wystawionych w tych walutach, które będą istotne dla realizacji zakresu kontroli (najczęściej w dwóch lub trzech walutach)."
Takiej odpowiedzi MF udzieliło na pytanie nr 11 w "Odpowiedzi na pytania dot. JPK cz. 2".
Z odpowiedzi MF wynika, że należy sporządzać osobne pliki JPK_FA dla każdej z walut, w jakiej wystawiono faktury sprzedaży. Tym samym kwot wskazanych w tych fakturach nie przelicza się na walutę polską.
2.4. Ujmowanie dokumentów w JPK_PKPIR
Czy w JPK_PKPIR należy ujmować poszczególne wiersze faktury?
Struktura JPK_PKPIR jest odzwierciedleniem podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Tym samym zasady ujmowania faktur zakupu/sprzedaży w JPK_PKPIR będą tożsame z zasadami ich ujmowania w PKPIR, w której nie ujmuje się poszczególnych wierszy faktur zakupu/sprzedaży.