Wprowadzenie do ustawy o PIT regulacji nakazujących zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów lub odpowiednio zwiększenie przychodów, w sytuacji gdy przedsiębiorcy - wbrew obowiązkowi wynikającemu z odrębnych przepisów - dokonują płatności z pominięciem rachunku płatniczego, wymusiło nowelizację rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2014 r. poz. 1037 ze zm.), zwanego dalej rozporządzeniem.
Z uregulowania zawartego w pkt 1c dodanego do § 12 ust. 3 zmienianego rozporządzenia wynika, że dowodem księgowym stanowiącym podstawę zapisów w księdze są dokumenty określające zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów lub zwiększenie przychodów na podstawie art. 22p updof, zawierające co najmniej:
- datę wystawienia dokumentu oraz miesiąc, w którym dokonuje się zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów lub zwiększenia przychodów,
- wskazanie faktury, a jeżeli nie istniał obowiązek wystawienia faktury, wskazanie umowy albo innego dokumentu, stanowiących podstawę do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z płatnościami dotyczącymi transakcji określonych w art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1829 ze zm.) dokonanych bez pośrednictwa rachunku płatniczego,
- wskazanie kwoty, o którą podatnik zmniejsza koszty uzyskania przychodów lub zwiększa przychody,
- podpis osoby sporządzającej dokument.
Treść ust. 4b dodanego do § 12 rozporządzenia wskazuje natomiast, że wspomnianego zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów należy dokonywać poprzez wpisanie kwoty zmniejszenia ze znakiem minus (-) lub kolorem czerwonym.
Zmniejszenia kosztów lub zwiększenia przychodów, będące następstwem wspomnianych wcześniej uchybień w zakresie sposobu płatności, będą też miały wpływ na spis z natury, stosownie do § 29 ust. 4d rozporządzenia.
Ponadto w wyniku nowelizacji nowe brzmienie otrzymały pkt 1 i 4 w § 11 ust. 4 rozporządzenia, określające przypadki, gdy mimo stwierdzonych błędów podatkową księgę uważa się za rzetelną. Zmiany te mają charakter doprecyzowująco-porządkowy.
Przedstawione regulacje zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 27 grudnia 2016 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, opublikowanym w Dz. U. pod poz. 2280. Obowiązują one od 1 stycznia 2017 r., z wyjątkiem zmian wprowadzonych do § 11 ust. 4 pkt 1 i 4 rozporządzenia, które wchodzą w życie 1 marca 2017 r.