Zaciągniecie kredytu (pożyczki) wiąże się także ze spłatą odsetek. W świetle art. 16 ust. 1 pkt 11 oraz pkt 12 updop, nie uważa się za koszty podatkowe naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od kredytów (pożyczek), a także odsetek od kredytów (pożyczek) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji. Zatem - co do zasady - odsetki od kredytu (pożyczki) mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, o ile łącznie są spełnione następujące warunki:
a) kredyt (pożyczka) wiąże się z uzyskaniem przychodów bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów,
b) odsetki zostały zapłacone,
c) odsetki nie zwiększają kosztów inwestycji.
Z treści pytania wynika, że środki z kredytu zostały wydatkowane na potrzeby bieżącej działalności, tj. na pokrycie zobowiązań z tytułu zakupu towarów. W takim przypadku zapłacone odsetki będą mogły bezpośrednio obciążyć koszty podatkowe. Przy czym należy pamiętać, iż odsetki od kredytów (pożyczek) zalicza się do tzw. kosztów finansowania dłużnego, do których ma zastosowanie ograniczenie określone w art. 15c updop. Ponadto według organów podatkowych do kosztów finansowania dłużnego zalicza się również różnice kursowe powstałe przy spłacie rat kapitałowych.
Jak przykładowo stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 26 sierpnia 2024 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.320.2024.1.AR:"(...) Przepis art. 15c ust. 12 ustawy o CIT w sposób rozbudowany i szczegółowy wskazuje przykłady wydatków stanowiących koszty finansowania dłużnego, nie zawiera jednak odniesienia do różnic kursowych. Użycie przez ustawodawcę sformułowania »wszelkiego rodzaju koszty (...) w tym« uprawnia twierdzenie, iż jest to definicja otwarta, zawierająca jedynie przykładowe wyliczenie wydatków stanowiących koszty finansowania dłużnego.
Zaciągnięcie pożyczki lub kredytu w walucie obcej wiąże się z przejęciem ryzyka związanego ze zmianą wartości waluty w czasie. W zależności od zmiany wartości waluty kredytu i pożyczki na moment jej spłaty, ryzyko to realizuje się w postaci ujemnych lub dodatnich różnic kursowych. Istota różnic kursowych polega na urealnieniu przychodów i kosztów podatkowych z tytułu zmian kursów waluty. Przez pojęcie różnic kursowych rozumie się bowiem zwiększenie lub zmniejszenie równowartości w złotych kwoty wyrażonej w walucie obcej, wynikające z zastosowania do jej przeliczenia na złote, w różnych momentach na osi czasu, innych kursów walut. A zatem w zależności od tego, czy otrzymana różnica kursowa ma wartość dodatnią, czy ujemną, następuje jej odpowiednia kwalifikacja podatkowa. Wynik ujemny stanowi ujemne różnice kursowe (koszt uzyskania przychodów), natomiast wynik dodatni - dodatnie różnice kursowe (przychód podatkowy).
(...) W obu przypadkach różnice kursowe związane są z kosztami finansowania, z tą tylko różnicą, że w przypadku wzrostu kursu waluty koszt finansowania ulega zwiększeniu, natomiast w przypadku spadku wartości waluty, koszt ten się odpowiednio zmniejsza.
W związku z tym, ujemne, jak i dodatnie różnice kursowe wynikające z zaciągniętych pożyczek powinny być uwzględniane w kosztach finansowania dłużnego w rozumieniu art. 15c ust. 12 ustawy o CIT, gdyż pozostają w związku z uzyskanym finansowaniem dłużnym jako wszelkiego rodzaju koszty związane z uzyskaniem finansowania od innego podmiotu w drodze zaciągniętej od niego pożyczki w walucie obcej (...)".
Podobnie do różnic kursowych wynikających z zaciągniętych kredytów lub pożyczek odniósł się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 8 maja 2024 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.529.2020.10.AK.
Uwaga: Różnice kursowe wynikające z zaciągniętych kredytów (pożyczek) uwzględnia się w kosztach finansowania dłużnego, gdyż pozostają w związku z uzyskanym finansowaniem dłużnym jako wszelkiego rodzaju koszty związane z uzyskaniem finansowania od innego podmiotu w drodze zaciągniętego od niego kredytu (pożyczki) w walucie obcej
W interpretacji indywidualnej z 8 maja 2024 r. Dyrektor KIS odniósł się również do różnic kursowych od własnych środków pieniężnych, które powstają w przypadku gdy do spłaty kredytu (pożyczki) jednostka wykorzystuje środki znajdujące się na rachunku walutowym. Według organu różnice kursowe od środków własnych powstałych na rachunku walutowym jednostki nie powinny być uwzględniane przy kalkulacji limitu nadwyżki kosztów finansowania dłużnego. Różnice te związane są ze zmianą wartości waluty w czasie od środków zgromadzonych na rachunku walutowym.
Uwaga: Różnic kursowych od środków własnych powstałych na rachunku walutowym jednostki nie uwzględnia się przy kalkulacji limitu nadwyżki kosztów finansowania dłużnego.