Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, z której przychody opodatkowuje ryczałtem ewidencjonowanym. Czy od transakcji dokonywanych za pośrednictwem firmowego rachunku walutowego powinien ustalać różnice kursowe od własnych środków pieniężnych?
Tak. Podatnicy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym, dokonując transakcji za pośrednictwem firmowego rachunku walutowego, powinni ustalać różnice kursowe od własnych środków w walucie obcej. Różnice te wpływają na wysokość przychodów. |
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o PDOF. Stanowi o tym art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 ze zm.).
Jak wynika z art. 6 ust. 1c ww. ustawy, podatnicy ci do osiąganych przychodów z tytułu różnic kursowych stosują odpowiednio art. 24c ustawy o PDOF, z tym że ujemne różnice kursowe zmniejszają przychody uzyskane w roku podatkowym, w którym powstały te różnice.
Zgodnie z ww. art. 24c ustawy o PDOF, różnice kursowe powstają m.in., jeżeli wartość:
- przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej różni się od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania,
- poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej jest inna od wartości tego kosztu w dniu zapłaty,
- otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu różni się od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych.
UWAGA! Podatnicy opodatkowani ryczałtem ustalają różnice kursowe związane z uzyskanym przychodem. Nie rozpoznają oni natomiast różnic kursowych od transakcji związanych z ponoszonymi wydatkami (przy ustalaniu podstawy opodatkowania nie uwzględniają oni bowiem kosztów uzyskania przychodów).
Podatnik opłacający ryczałt powinien także ustalać różnice kursowe od środków pieniężnych w walucie obcej (pomimo, że nie ustala różnic kursowych od ponoszonych kosztów). Przy czym u ww. podatnika dodatnie różnice kursowe zwiększają przychody, a ujemne - pomniejszają przychody.
Należy dodać, że w sytuacji, gdy podatnik opodatkowany ryczałtem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskuje przychody, do których mają zastosowanie różne stawki ryczałtu, to powstałe różnice kursowe od własnych środków musi wiązać z rodzajem przychodu, którego dotyczą. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi z 27 grudnia 2017 r. na pytanie naszego Wydawnictwa.